język Polski
Cieżkowice

 

 

Zaproszenie - Cudowna Moc Bukietów
Zaproszenie - Cudowna Moc Bukietów
Instytut Dziedzictwa ogłasza VII edycję konkursu „Cudowna Moc Bukietów”. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy naszego województwa oraz turyści. Nie ma ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2016 r. o godz.14.00 na scenie głównej usytuowanej przy Małym Rynku w Krakowie. Bukiety konkursowe ocenianie będą w czterech kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny; Zielna Kompozycja, Profesjonalny bukiet florysty oraz Mały Bukiet – konkurs dla dzieci.
więcej »

ZASADY PRZYJMOWANIA I KATEGORYZACJI BUKIETÓW

We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).
1. „Tradycyjny Bukiet Zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Bukiet musi mieć możliwość by trzymać go w ręce. Dopuszczalna inna forma to naręcze. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera również nabite na patyk jabłko. Bukiet musi mieć jak najwięcej wspólnego z tradycją.
2. „Profesjonalny Bukiet Florysty” – kryterium oceny to technika ułożenia bukietu i odpowiedni dobór ziół i kwiatów. Inne formy niż bukiet również są dopuszczalne, jak np. wieńce. W tej kategorii liczą się wszelkie innowacyjne rozwiązania, kreatywność.
3. „Mały Bukiet” - konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonania oraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany samodzielnie. Jest to kategoria wyłącznie dziecięca.
 
Program warsztatów Cudownej Mocy Bukietów:
- 03.08 15.00-18.00 warsztaty zielarskie w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego
- 08.08 15.00-18.00 warsztaty zielarskie w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego
- 11.08 od 15.30 warsztaty florystyczne w Małopolskim Centrum Edukacji Florystycznej
- 12.08 od 9.00 warsztaty florystyczne w Małopolskim Centrum Edukacji Florystycznej
Więcej informacji o nich na stronie instytutdziedzictwa.pl, cudownamocbukietow.pl, mcef.pl lub pod telefonem 668 183 183
UWAGA! rejestracja na warsztaty poprzez wysłanie maila na adres info@instytutdziedzictwa.pl
« schowaj
Ważne info ws. Światowych Dni Młodzieży
Ważne info ws. Światowych Dni Młodzieży
Przeczytaj koniecznie! Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem internetowym:
więcej »
« schowaj
Piknik Parafialny za nami!
Piknik Parafialny za nami!
W ramach Tygodnia Misyjnego, poprzedzającego obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w Dekanacie Ciężkowice gościliśmy pielgrzymów z Francji. Młodzi zamieszkali u rodzin z trzech parafii: Ciężkowice, Jastrzębia i Gromnik.
więcej »

Na czas pobytu zorganizowane były dla nich specjalne wyjazdy, zajęcia i atrakcje, a ich podsumowaniem był Piknik Parafialny zorganizowany w Amfiteatrze w Ciężkowicach.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego wydarzenia.

« schowaj
Pogórzański Flesz
Pogórzański Flesz
Prezentujemy kolejny odcinek Pogórzańskiego Flesza
więcej »

« schowaj
Audioprzewodnik na urządzenia mobilne
Audioprzewodnik na urządzenia mobilne
więcej »

Przewodnik dźwiękowy po atrakcyjnych turystycznie miejscach na terenie powiatu tarnowskiego uzyskał formę pozwalającą  na odtwarzanie go na smartfonach i tabletach.  Posiłkując się audycjami, ze słuchawkami na uszach można odbyć ciekawe wycieczki, w towarzystwie ekspertów, którzy tłumaczą bardziej zawiłe kwestie. Zrealizowane przed kilku laty darmowe audycje, dotychczas dostępne w postaci, która uniemożliwiała ich wykorzystanie przy pomocy urządzeń mobilnych, zostały właśnie udostępnione w nowej formie na stronie http://studiopl.info/ w dolnym panelu strony głównej. 

 
Podróż po południowej części powiatu można zacząć od Melsztyna. Audycja przybliża najciekawsze wydarzenia z historii tej jednej z największych rezydencji obronnych w dolinie Dunajca. Rycerze krzyża  wyruszali stąd nawracać niewiernych na Wschodzie. Niedaleko Melsztyna znajduje się Siemiechów. Dlaczego ma to być miejscowość magiczna? Co to są zacheuszki? Jak wyobrażano sobie Adama i Ewę w połowie XVII wieku? Audycja poświęcona kościołowi pw. MB Gromnicznej w Siemiechowie otwiera, zamknięte zazwyczaj, drzwi zabytkowej świątyni. Kolejny przystanek na dźwiękowym szlaku architektury drewnianej  dotyczy Rzepiennika Biskupiego, gdzie znajduje się malutki kościółek, malowniczo położony na wzgórzu. W materiale dźwiękowym znalazło się omówienie najstarszej historii tych ziem. Prócz opowieści o świątyni jest także relacja o szczególnych mocach miejscowej wody, którą wierni czerpią w pobliskiego źródełka. Kolejny odcinek poświęcono Ciężkowicom. Z audycji można się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę w miejscowości, która inspirowała wielu artystów, z kim handlowano na miejscowym rynku i jakie pojawiały się tutaj towary? Są także informacje o tym, gdzie na miejscowym kościele znajdują się efektowne detale sztukatorskie. Ostatni odcinek wędrówki audio w południowej części powiatu wyznaczono przy Cmentarzu Wojskowym w Dąbrówce Szczepanowskiej. Tutaj spacer po nekropolii stał się pretekstem do przypomnienia okoliczności krwawych bitew w czasie I wojny. Audycja odpowiada na pytania: dlaczego były one istotne dla rozstrzygnięcia konfliktu zbrojnego? 
 
Drugi cykl materiałów dotyczących północnej części powiatu otwiera odcinek poświęcony  przeszłości Pałacu Dworskiego w Radłowie. W kolejnej audycji  omówiono okoliczności akcji III Most. Znalazły się tu wypowiedzi świadków tej historii, o których mówiono, że ocalili  Londyn. Następny odcinek audioprzewodnika wiedzie śladami bł. Karoliny Kózkówny przez Wał Rudę i Zabawę. Jest także audycja przybliżająca sylwetkę Jana Wnęka – Ikara znad Dunajca, który w XIX wieku zrealizował swoje marzenia o podboju przestworzy i zapłacił za to najwyższą cenę. Ostatni odcinek poświęcono kościołowi św. Stanisława w Skrzyszowie. Odwiedziny tej XVI wiecznej świątyni stały się pretekstem do opowieści o związanym z nią hetmanie Janie  Tarnowskim.
 
Audycje na zlecenie Starostwa Powiatowego w Tarnowie zostały zrealizowane przez Studio.pl, we współpracy z 07studio przy udziale licznej grupy ekspertów. Wśród nich znaleźli się między innymi: szef tarnowskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków Andrzej Cetera, przewodnik beskidzki  Roman Frodyma, doktor nauk technicznych z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków Andrzej Krupiński oraz popularyzator historii, społecznik i gawędziarz Antoni Sypek.
 
« schowaj
Skamieniałe Miasto w przewodniku Polska poza szlakiem
Skamieniałe Miasto w przewodniku Polska poza szlakiem
więcej »

Projekt stworzony we współpracy z blogerami podróżniczymi prezentuje 11 unikalnych atrakcji turystycznych w Polsce. Wśród miejsc mało znanych i nietypowych, jak określają je sami autorzy przewodnika, znalazła się też największa przyrodnicza atrakcja Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego - "Skamieniałe Miasto". Przewodnik ma za zadanie pokazać jak wiele ciekawych miejsc można znaleźć poza utartym szlakiem.

SKAMIENIAŁE MIASTO W PRZEWODNIKU

PRZEWODNIK

 

« schowaj
Informacja Burmistrza ws. dofinansowania wymiany źrodeł ciepła
Informacja Burmistrza ws. dofinansowania wymiany źrodeł ciepła
Burmistrz Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz informuje, że istnieje szansa uzyskania dofinansowania wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych. Możliwe będzie uzyskanie dofinansowania ze środków europejskich na wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na paliwa stałe na nowoczesne spalające paliwa stałe, gazowe i biomasę wraz z wykonaniem wewnętrznych instalacji w budynku. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do uczestnictwa w programie w pok. 25 Urzędu Gminy Ciężkowice w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20.07.2016r.
więcej »

Poniżej do poprania ankieta wstępnej deklaracji udziału w ww. projekcie dofinansowania.

POBIERZ - Word.

POBIERZ - PDF.

« schowaj
Ogłoszenie 10m3 wody za 1 zł !!!
Ogłoszenie 10m3 wody za 1 zł !!!
Spółka Komunalna "Dorzecze Białej" z Tuchowa informuje, że od dnia 15.07.2016 r. do 15.10.2016 r. będzie prowadziła akcję promocyjną - pierwsze 10 m3 za 1zł !!!
więcej »

Promocja przeznaczona jest dla osób, które w okresie 15.07.2016 r. do 15.10.2016 podłączą się do sieci wodociągowej oraz podpiszą umowę z Spółką na dostawę wody.

Szczegóły oraz regulamin promocji dostępny jest na stronie www.dorzeczebialej.pl oraz w siedzibie Spółki.

« schowaj
Kalendarz wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
Najbliższe wydarzenia

Kontakt
Facebook
Zarządzanie kryzysowe
Rewitalizacja
Nieruchomości - ogłoszenia
Pogórzański Jarmark
Muzeum przyrodnicze
Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto
Zostrań odkrywcą
Encyklopedia Ciężkowic
Obywatel_gov_pl
WKU Tarnów
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.