język Polski
Cieżkowice

 

 

Ciężkowice - Turniej Halowy Piłki Nożnej
Ciężkowice - Turniej Halowy Piłki Nożnej
Jak co roku, od przeszło 12 lat, Klub Sportowy Ciężkowianka Ciężkowice zorganizował XIII Turniej Halowy Piłki Nożnej Seniorów, będący kontynuacją poprzednich edycji turnieju im. Zbigniewa Gałka. W tej trzynastej edycji zawodów udział wzięły drużyny z powiatu brzeskiego (Orzeł Dębno - V liga), powiatu nowosądeckiego (Sandecja Nowy Sącz -IV liga),powiatu tarnowskiego (Wolania Wola Rzędzińska- III Liga oraz Tuchovia - IV liga), gościnnie PECTUS Team oraz gospodarz Ciężkowianka Ciężkowice- IV liga. Zawody odbyły się 31 stycznia w Hali Sportowej w Ciężkowicach i stały na bardzo wysokim poziomie sportowym.
więcej »

Rywalizacja zakończyła się następująco: I miejsce - Tuchowia, II miejsce - Wolania Wola Rzędzińska, III miejsce - Ciężkowianka Ciężkowice, IV miejsce - Pectus Team, V miejsce - Sandecja Nowy Sącz, VI miejsce - Orzeł Dębno.

Nagrody wręczali: wicestarosta Zbigniew Karciński, Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz, Radni Powiatu Tarnowskiego ( Stanisław Kuropatwa i Bogdan Płachno) oraz Jerzy Bąk - Przewodniczący Rady Powiatowej LZS w Tarnowie.

Organizatorami imprezy byli: KS Ciężkowianka, Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz, Tarnowski Okręg Związku Piłki Nożnej oraz Rada Powiatowa LZS w Tarnowie.
 

  

 

« schowaj
O „Źródlanym Szlaku” z Członkami Forum Subregionu Tarnowskiego
O „Źródlanym Szlaku” z Członkami Forum Subregionu Tarnowskiego
W dniu 22 stycznia 2016r. w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach miało miejsce spotkanie na którym odbyła się prezentacja, dla Członków Forum Subregionu Tarnowskiego, projektów i wizualizacji obiektów infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej, wykorzystujących walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe regionu, planowanych do realizacji przez Partnerów tj. gminy: Ciężkowice, Gromnik, Pleśna, Rzepiennik Strzyżewski, Zakliczyn oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego wykonanych w ramach projektu pn. „Przygotowanie dokumentacji dla projektu Zagospodarowanie turystyczno-edukacyjne Pogórza Ciężkowickiego z elementami ochrony przyrody” współfinansowanego w ramach Działania 9.3 „Przygotowanie inwestycji strategicznych” Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
więcej »

W spotkaniu uczestniczyli Członkowie Forum Subregionu Tarnowskiego na czele z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego dr hab. Stanisławem Sorysem, burmistrzowie, wójtowie gmin partnerskich, reprezentanci Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego 

z Dyrektorem Jerzym Zawartką oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, mediów 
i przedsiębiorców. 
Gościom zaprezentowano również społeczno-ekonomiczne aspekty realizacji projektu dla społeczności lokalnych, jak również długofalowy wpływ podejmowanych działań na: tworzenie miejsc pracy, rozwój rolnictwa, wzrost atrakcyjności gmin, rozwój innowacyjnego produktu turystyczno-rekreacyjno-zdrowotnego, stworzenie nowej formy spędzania wolnego czasu.
W swoim przemówieniu Wicemarszałek Stanisław Sorys podziękował beneficjentom, gratulując jednocześnie sprawnej realizacji projektu, czego owocem były prezentowane obiekty, jak również przedstawił prezentację nakreślającą potencjalne źródła sfinansowania zadania w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego będących w dyspozycji Forum Subregionu Tarnowskiego w perspektywie 2014-2020.
Za otrzymane dofinansowanie w imieniu Partnerów Projektu podziękowania dla Samorządu Województwa Małopolskiego  złożył Burmistrz Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz.
Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz podziękował również Partnerom za dobrą współpracę, którzy zgodnie  zdeklarowali chęć kontynuowania jej w toku dalszej realizacji projektu. 
Dla przypomnienia; całkowita wartość zrealizowanego projektu to 2 797 185,00 zł, z czego dofinansowanie stanowiła kwota 1 723 598,18 zł.
 
« schowaj
Jastrzębskie kolędowanie za nami!
Jastrzębskie kolędowanie za nami!
W niedzielne popołudnie, 31 stycznia 2016 roku w Domu Kultury w Jastrzębi miało miejsce tradycyjne Jastrzębskie Kolędowanie. Impreza organizowana od wielu lat z inicjatywy Stanisława Desia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów nie tylko z Jastrzębi, ale także z wielu okolicznych miejscowości w regionie. Spotkanie zespołów kolędujących otworzył dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice Wojciech Sanek.
więcej »

W tym roku do Jastrzębi przyjechały zespoły, które w swoich kategoriach zajęły pierwsze miejsca w prestiżowych przeglądach kolędniczych w styczniu tego roku w Małopolsce. Swoistą klamrą spinającą cały koncert był Zespół Regionalny "Pogórzanie", który rozpoczął artystyczne prezentacje a następnie wypełniał przerwy pomiędzy poszczególnymi zespołami, śpiewając i grając stare kolędy i pastorałki.

Na samym początku wystąpiły grupy, na co dzień pracujące przy miejscowym Domu kultury. Byli to: Kacper Hołda, Patrycja Cieśla i Angelika Jamka. Następnie zaprezentowała się grupa "Sans" - czyli Natalia Kucharska, Andżelika Chorąży, Sylwia Kaczmarek i Stanisław Deś.

Występy grup kolędniczych rozpoczęła Dziecięca Grupa Kolędnicza z DK w Jastrzębi prowadzona przez Bogdana Kroka. Grupa ta, powstała ponad rok temu na bazie zespołu Mali Jastrzębianie, przedstawiła "Herody".  Dzieci z tego zespołu mają już za sobą występy w wielu domach zarówno Jastrzębi jak i też w Ciężkowicach. Zaprezentowały sie bardzo ciekawie i dynamicznie.

Grupa kolędnicza Mali Otfinowianie z Gwiazdą to ośmiu chłopców w wieku od 6 do 12 lat, których małą ojczyzną jest Powiśle Dąbrowskie. Są laureatami I miejsca w kategorii dziecięcych grup kolędniczych na 34 Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych o Lipnicką Gwiazdę w Lipnicy Murowanej oraz I miejsce w 20 Regionalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Żabnie. Przygotowały ich panie: Beata Rompała i Lidia Czechowska. Instytucja patronująca to Gminne Centrum Kultury w Żabnie.

Grupa Kolędnicza z „Rajem” wchodzi w skład Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec” z Gwoźdźca. Program przygotowany przez choreografa - Janusza Cierlika, na podstawie XIX wiecznych rękopisów, odnalezionych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (dot. regionu Gdowa w Małopolsce), jest uzupełnieniem brakujących form kolędniczych, z którymi spotykamy się w okresie kolędowym. Jest to jedyny program tego typu, jaki został zaprezentowany (po raz pierwszy w regionie krakowskim) na Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej w 2016 roku.

Grupa Kolędnicza „Lubcoki” należy do najstarszych grup kolędniczych w regionie. Trudno dokładnie określić datę zawiązania się grupy. Zaczynali od tradycyjnego chodzenia z kolędą po domach. Jako oficjalną datę powstania grupy przyjmuje się rok 1985. Grupa pielęgnuje tradycję naszego regionu. W roku bieżącym wzięła udział w Podkarpackim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Kolbuszowej zajmując I miejsce i w Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej zdobywając Lipnicką Gwiazdę.
 
„Droby” to tradycyjna grupa od stuleci kolędująca w Rzepienniku i w okolicy. Jest to wyjątkowa grupa, gdyż kolędują tylko przez kilka godzin w roku, a dokładnie to od północy do sumy w pierwszy dzień Nowego Roku. Grupa, którą zobaczyliśmy na Jastrzębskiej scenie obkolędowała już wszystkie Rzepienniki, była nawet w Lipnicy Murowanej zdobywając na tamtejszym przeglądzie I miejsce. Grupą kieruje Pani Anna Bugno.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z występów poszczególnych grup kolędniczych.

« schowaj
Przeszkoleni!
Przeszkoleni!
Tuż za nami, drugie już, szkolenie dla przewodników. Mimo że kartka z kalendarza wskazywała przedostatni dzień stycznia, dopisała słoneczna pogoda. W gościnnych progach Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach przywitał nas Wojciech Sanek – dyrektor placówki. Rozpoczął szkolenie wykładem na temat nietoperzy, ze szczególnym naciskiem na jeden z gatunków. Podkowiec mały, bo właśnie o nim mowa, był niewątpliwie jednym z głównych bohaterów szkolenia.
więcej »

Gdy nasza wiedza na temat małych włochatych przyjaciół dosięgła poziomu zaawansowanego ruszyliśmy  do Wąwozu Czarownic. Nadal  wśród uczestników dominował temat chiropterologi, sprzątania guana, hibernacji, echolokacji i kilku równie skomplikowanie brzmiących pojęć.

Ruszyliśmy z górnego parkingu, prowadzeni przez przewodnika Piotra Firleja.  Część praktyczna mocno zaangażowała wszystkich uczestników. Były konkursy, zagadki, ciekawostki, wiersze, legendy oraz praktyczne rady dotyczące rozwiązań logistycznych i organizacyjnych.  Podczas spaceru przez rezerwat „Skamieniałe miasto”  uczestnicy kursu mieli okazję m.in. wejść na „Ratusz”,  mogli spełnić swoje marzenia, szukali skarbu w „Tajemniczej szczelinie” , podziwiali panoramę Tatr i co poniektórzy  widzieli nawet orła cień.  Dowiedzieli się też wiele na temat budowy geologicznej, historii, topografii i metodyce pracy przewodnika.

Gdy burczenie w brzuchach zagłuszało szum rzeki Białej, tuż pod skałą „Czarownica” zakończyła się ta część szkolenia. Wspólnie wróciliśmy do Muzeum Przyrodniczego  na przygotowany obiad.

Po krótkiej, poobiedniej rozmowie networkingowej, na temat Ciężkowic w czasach zamierzchłych, opowiedział nam Pan Piotr Drebot. Jako pracownik muzeum i specjalista w dziedzinie historii, oprowadził nas za pomocą slajdów po dawnych uliczkach i zakamarkach gminy Ciężkowice.  Kolejno zaprosił nas także, na spacer po Ciężkowickim rynku.  W programie mieliśmy również  wizytę w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego. 

Po powrocie ze spaceru, kolejnym  punktem programu był wykład Pana Wojciecha Sanka. Przekazał nam on informacje na temat  planowanych inwestycji turystycznych w Ciężkowicach.  Dowiedzieliśmy się jak wygląda koncepcja wdrożenia projektu „Ciężkowice Zdrój”. 

Kończącym etapem szkolenia było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego. Wybraliśmy się  w wyjątkową podróż batyskafem oraz  obejrzeliśmy ekspozycje stałą obiektu.

Po zakończeniu zwiedzania przewodnicy z pełnymi rękoma materiałów szkoleniowych porozjeżdżali się do swoich domów. To był bardzo pracowity i owocny dzień!

Już niedługo kolejne edycje szkolenia!
 

fot. Natalia Pacana-Roman

« schowaj
FERIE ZIMOWE NA STOKU
FERIE ZIMOWE NA STOKU
Za nami już kolejna z zimowych imprez zorganizowanych wspólnie przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice i Stację Narciarską w Jastrzębi oraz wsparciu Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Małopolskiego.
więcej »

24 stycznia, zimowa aura przyciągnęła na stok sporą gromadkę dzieci, które chciały sprawdzić swoje umiejętności w szusowaniu po białym puchu. Nie tylko zawody były atrakcją tego dnia- młodzież i ich rodzice mogli sprawdzić się również w wielu konkurencjach i zabawach.

W samych zawodach brało udział 38 osób- przedszkolaki i dzieci ze szkoły podstawowej, podzielonych na cztery kategorie wiekowe. Najmłodsi mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie przejechać wyznaczoną trasę- dwa sumowane zjazdy.

Oto wyniki zawodów:

Kategoria I (2011-2010)
I Galas Milena  26,5 s
II Osysko Zuzanna 28 s
III Łaśko Emilia 32,7s

Kategoria II (2009-2008)
I Piotrowski Radosław 23,1s
II Stanuch Wiktor 24,9s
III Mastalerz Mikołaj 28,8s

Kategoria III (2007-2006)
I Nagel Kacper 20,7s
II Dąbrowska Alicja 21,6s
III Piotrowski Konrad 23,7s

Kategoria IV (2005-2003)
I Słowik Angelika 17,5s
II Osysko Marcelina 18,4s
III Osysko Jakub 20,6

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej!

« schowaj
Jastrzębskie Kolędowanie
Jastrzębskie Kolędowanie
Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice oraz Dom Kultury w Jastrzębi zapraszają na XVII JASTRZĘBSKIE KOLĘDOWANIE
więcej »

 XVII JASTRZĘBSKIE KOLĘDOWANIE
31 STYCZNIA 2016r. GODZ. 17.00
DOM KULTURY W JASTRZĘBI


W programie Kolędy i Pastorałki w wykonaniu zespołów Domu Kultury w Jastrzębi oraz występy grup kolędniczych z Otfinowa, Gwoźdźca,  Lubczy, Rzepiennika i Jastrzębi.

 

« schowaj
Program Priorytetowy „RYŚ”
Program Priorytetowy „RYŚ”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza wstępny nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Poprawa efektywności energetycznej Część 4b) Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej”.Termin składania wniosków do dnia 01.02.2016 r. do godziny 15.00 (liczy się data wpływu do siedziby Funduszu).
więcej »

 

Prowadzony nabór jest elementem wstępnym przygotowania wniosku o dofinansowanie planowanych zadań ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożenie niniejszego wniosku nie jest jednoznaczne z przystąpieniem do realizacji Programu RYŚ przez WFOŚiGW w Krakowie. Podjęcie działań w tym zakresie jest uwarunkowane pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o dofinansowanie przez Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niniejsze działania mają charakter informacyjny i zapoznawczy z uwagi na chęć uzyskania informacji o zainteresowaniu Beneficjentów udziałem w ww. programie. 

 
Więcej informacji o Programie RYŚ znajduje się na stronie: www.wfos.krakow.pl
 
Pliki do pobrania:
 
 

 

« schowaj
Ogłoszenie - o wyłożeniu do publicznego wglądu trzech projektów planów ochrony środowiska
Ogłoszenie - o wyłożeniu do publicznego wglądu trzech projektów planów ochrony środowiska
Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu trzech projektów planów ochrony, dla:
więcej »

 

 

 

 

1. Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, w granicach administracyjnych Województwa Małopolskiego – uwzględniającego zakres projektu planu zadań ochronnych obszaru Natura 2000 PLH120047 „Ostoja w Paśmie Brzanki” oraz PLH180046: „Liwocz” (w części pokrywającej się terytorialnie z Parkiem Krajobrazowym Pasma Brzanki),

2. Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego,

3. Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego – uwzględniającego zakres projektu planu zadań ochronnych obszaru Natura 2000 PLH120059: „Dolina Sanki”.

Projekt planu ochrony wykłada się do publicznego wglądu na okres od 20.01.2016r. do 21.02.2016r. włącznie. W tym czasie, zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 3-4 w zw. z art. 40 w/w ustawy zainteresowane osoby i jednostki organizacyjne mają prawo składać wnioski, zastrzeżenia i uwagi do projektu planów ochrony.

Z opracowaniem można się zapoznać w dniach 20.01.2016r. do 21.02.2016r. włącznie, w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – Oddział Tarnów oraz oddział Kraków, a także z wersją elektroniczną zamieszczoną na stronie:

http://www.krameko.com.pl/zpkwm5/index.html

Wnioski i zastrzeżenia do planu można składać w terminie od 20.01.2016r. do 21.02.2016r. włącznie drogą pisemną na adres: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – Oddział Tarnów, ul. Ostrogskich 5, 33 – 100 Tarnów lub mailowo na adres: tarnow@zpkwm.pl, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie:

http://www.krameko.com.pl/zpkwm5/index.html

Uwagi i wnioski przedstawione po wyznaczonym terminie nie będą rozpatrywane.

 

Podstawa prawna:

Na podstawie art. 19 ust. 1a i art. 28 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2015 r., poz. 1651 z późn. zm.), art. 39 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.) oraz § 3 i 6 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. z 2005 r. nr 94, poz. 794),

 

FORMULARZ SKŁADANIA UWAG (PDF)

FORMULARZ SKŁADANIA UWAG (DOC)

« schowaj
Kalendarz wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
Najbliższe wydarzenia

Kontakt
Facebook
Ankieta
Rewitalizacja
Nieruchomości - ogłoszenia
Muzeum przyrodnicze
Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto
Zostrań odkrywcą
Encyklopedia Ciężkowic
Kultura Dostępna
Pogórzański Jarmark
Monitoring powodziowy
Zarządzanie kryzysowe
ESOP
Nowoczesna administracja
Obywatel_gov_pl
WKU Tarnów
Kącik  Przedsiębiorcy
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.