język Polski
Cieżkowice

 

 

Zebranie miejskie w Ciężkowicach
Zebranie miejskie w Ciężkowicach
więcej »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SOŁTYS CIĘŻKOWIC 

ZAPRASZA

NA ZEBRANIE MIEJSKIE

 

23 WRZEŚNIA 2018 r.(niedziela)

o godz.1015

 

W URZĘDZIE GMINY CIĘŻKOWICE

 

TEMATYKA ZEBRANIA:

1.      SPRAWOZDANIE Z PRAC ZA ROK 2018

2.      PODZIAŁ BUDŻETU SOŁECTWA NA ROK 2019.

3.      INFORMACJE OGÓLNE.

4.      PYTANIA I WOLNE WNIOSKI.

                                                                         

Sołtys Ciężkowic

Mieczysław Kapałka

 

 

« schowaj
Ogłoszenie
Ogłoszenie
Poszukiwany właściciel psa znalezionego w lesie w miejscowości Bogoniowice (pies był przywiązany do drzewa !!! ). Jeśli ktoś rozpoznaje psa lub wie, kto może być jego właścicielem prosimy o informację i kontakt pod numerem telefonu: 14 62 85 830
więcej »

 

« schowaj
'Jak por. Ulatowski miasto Ciężkowice do Polski przyłączył' - przygotowania do historycznego widowiska teatralnego
'Jak por. Ulatowski miasto Ciężkowice do Polski przyłączył' - przygotowania do historycznego widowiska teatralnego
więcej »

W ramach projektu pn. „Jak por. Ulatowski miasto Ciężkowice do Polski przyłączył” realizowanego przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 Narodowego Centrum Kultury, w drugiej połowie wakacji rozpoczęły się prace nad scenariuszem plenerowej inscenizacji teatralnej. Efektem tych działań, będzie realizacja widowiska, będącego rekonstrukcją wydarzeń historycznych rozgrywających się w Ciężkowicach jesienią 1918 roku. Na ciężkowickim rynku w listopadzie br. aktorzy z Grupy Teatralnej Synapsy oraz Amatorskiego Teatru Seniorów, przy współudziale mieszkańców gminy Ciężkowice, zaprezentują sfabularyzowaną historię autentycznych wydarzeń rozgrywających się w Ciężkowicach od 31 października 1918 r. do 11 listopada 1918 r., czyli od przybycia z Krakowa oficera Legionów por. Ulatowskiego, poprzez ustanowienie władzy Państwa Polskiego i obrady Rady Miejskiej, do uroczystej manifestacji mieszkańców z okazji odzyskania niepodległości.
Członkowie Młodzieżowej Grupy Teatralnej Synapsy oraz Amatorskiego Teatru Seniora w sierpniu i na początku września wzięli udział w kilku spotkaniach, podczas których wspólnie przeanalizowali odnalezione materiały historyczne, które stały się inspiracją do przygotowania ww. projektu. Uczestnicy spotkań przede wszystkim zapoznali się z tekstami źródłowymi z kroniki miasta, ale także poszukiwali inspiracji do scenariusza w innych opracowaniach historycznych. Wraz z lokalnymi pasjonatami historii zaczęli gromadzić materiały dot. wydarzeń rozgrywających się w 1918 r. w Ciężkowicach. Po kilku takich spotkaniach, powstał zarys scenariusza przedstawienia plenerowego, który sukcesywnie będzie rozbudowywany przez wybraną spośród członków obydwu teatrów,  grupę literacką. W kolejnych tygodniach zostanie wybrana obsada widowiska, odbędzie się kilka spotkań poświęconych warsztatowi teatralnemu oraz doskonaleniu gry aktorskiej. Powstanie również scenografia widowiska, której przygotowanie poprzedzone zastanie konsultacją historyczną dot. wyglądu poszczególnych elementów kostiumów, symboli i insygniów z epoki. Jednocześnie wybrani uczestnicy warsztatów będą poszukiwać archiwalnych zdjęć i opisów z początków XX w. dotyczących wyglądu rynku w Ciężkowicach wraz z jego najbliższym otoczeniem, zarówno w dostępnych archiwach miejskich, jak i zbiorach prywatnych mieszkańców. O kolejnych działaniach w ramach projektu poinformujemy już wkrótce.

 

« schowaj
74. rocznica 'Akcji pod Pławną'
74. rocznica 'Akcji pod Pławną'
Burmistrz Gminy Ciężkowice, Parafia pw. Świętej Marii Magdaleny w Zborowicach oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Kantego w Zborowicach zapraszają na Uroczystość Patriotyczno-Religijną poświęconą pamięci poległych żołnierzy i mieszkańców Zawodzia, którzy zginęli podczas „Akcji pod Pławną”
więcej »

 

 

 

 

 
 

16 września 2018 r., godz. 10.00
Pomnik Pamięci – Zborowice-Zawodzie

 

Program Obchodów 74. rocznicy „Akcji pod Pławną”
– Odśpiewanie hymnu państwowego
– Program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli SP w Zborowicach
– Uroczysta Msza Święta w intencji uczestników „Akcji pod Pławną”
– Wystąpienia okolicznościowe
– Apel poległych
– Złożenie wieńców i wiązanek okolicznościowych

Oprawa muzyczna – Orkiestra Dęta im. Jana Muchy w Ciężkowicach
 

« schowaj
Grupa Odrolnika zaprasza na WARSZTATY Z WIKLINIARSTWA OZDOBNEGO - wrzesień 2018
Grupa Odrolnika zaprasza na WARSZTATY Z WIKLINIARSTWA OZDOBNEGO - wrzesień 2018
więcej »

Giętka, elastyczna, sztywna, żyjąca własnym życiem, złośliwa, twarda, podatna, zdecydowana i obłędnie pachnąca – oto pierwsze skojarzenia, jakie pojawiają się w kontakcie z wikliną…
Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA serdecznie zaprasza na kolejne warsztaty rękodzielnicze, które odbywać się będą w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, Rzuchowa 1A. W dniach 17.09.2018r., 19.09.2018r., 24.09.2018r.,26.09.2018r., w godzinach od 16:00 do 19:00, będzie można uczestniczyć w WARSZTATACH Z WIKLINIARSTWA OZDOBNEGO, w jednej z najstarszych technik rzemiosła w jej tradycyjnym i współczesnym wydaniu.
Na warsztatach pod okiem instruktora rękodzieła, krok po kroku poznawać można różne techniki i surowce plecionkarskie. Spotkania skierowane są zarówno do zaczynających swoją przygodę z wikliniarstwem, jak i tych, które pragną pogłębiać swoje umiejętności.  

Podczas zajęć uczestnicy:
• poznają różne materiały plecionkarskie i sposoby postępowania z nimi;
• opanują kilka rodzajów splotów;
• wykonają wyplatane dekoracje;
• wyplotą koszyk i dużą tacę;
Niepowtarzalna atmosfera warsztatów to:
• wyjątkowe miejsce,
• piękne, naturalne materiały i tradycyjne techniki,
• przyjemność wspólnej pracy twórczej.
Na najbliższe warsztaty - WARSZTATY CERAMICZNE - zapraszamy w październiku. Bliższe informacje na temat warsztatów uzyskać można pod numerem telefonu: 14 307 05 01. Zachęcamy do wcześniejszych zapisów. Zajęcia są bezpłatne, a liczba miejsc ograniczona. Nie czekaj - zapisz się już dziś! Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji na temat projektu można pobrać w zakładce Nasze Pogórze, Nasze Tradycje.
 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowanego w ramach Osi 6, działania 6.1 Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
 
« schowaj
Podsumowanie wakacyjnych działań Ciężkowickiego Uniwersytetu Małego Obywatela
Podsumowanie wakacyjnych działań Ciężkowickiego Uniwersytetu Małego Obywatela
więcej »

Uczestnikom Ciężkowickiego Uniwersytetu Małego Obywatela wakacje upłynęły pod znakiem warsztatów tematycznych i wyjazdów integracyjno – edukacyjnych. Od początku lipca w Ciężkowicach w ramach projektu pn. „Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela” odbywały się zajęcia warsztatowe w trzech blokach tematycznych oraz odbyły się dwie wycieczki edukacyjne.
Zajęcia warsztatowe rozpoczęły się na początku lipca. Na warsztatach  rękodzielniczych pn. "Twórcze umysły" uczestnicy zapoznali się z pojęciem sztuki ludowej. Młodzi ludzie nauczyli się jak wykorzystywać wzornictwo ludowe do tworzenia dekoracji czy ozdabiania przedmiotów codziennego użytku. Powstały więc kolorowe breloki z filcu, piękne, niemal realistyczne kwiaty z bibuły, czy oryginalnie zdobione drewniane sztućce. Młodzi rękodzielnicy poznali także tajniki sztuki decoupage i za jej pomocą przyozdobili w kolorowe kwiaty i zabawne wzory przedmioty codziennego użytku. Na zajęciach, dzięki specjalnym niespieralnym kredkom, powstały także koszulki przyozdobione wybranymi wzorami. W kolejnych tygodniach warsztatów rękodzielniczych młodzi ludzie nauczyli się, zapomnianej już nieco sztuki haftowania. Wyszywali na specjalnej tkaninie naciągniętej na tamborek swoje inicjały, a potem także pierwsze łatwe wzory. Uczestnicy pod koniec zajęć przygotowali także gadżety do rozdawania w czasie obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 
Warsztaty historyczne pn. „Gotowi do walki” podzielone były na dwie części: warsztaty rekonstrukcyjne  i warsztaty szermierki. W lipcu odbyły się pierwsze warsztaty szermierki uczące techniki szermierczej, pracy ze szpadą treningową i koordynacji ruchowej. Dzieci i młodzież uczestniczące w tych warsztatach, podczas zajęć doskonalili się w tej wymagającej sztuce. Ćwiczyli nie tylko samą technikę walki ze szpadą, ale także dbali o wzmocnienie swojej kondycji, refleksu i wytrzymałości. Dzięki przygotowanym przez instruktorów zajęciom sprawnościowym, mogli połączyć pracę nad swoją sprawnością z zabawą. Uczestnicy tych zajęć mieli okazję założyć prawdziwy strój do szermierki i ćwiczyć przy użyci szpady szermierczej. Na koniec warsztatów odbył się pasjonujący turniej pomiędzy uczestnikami zajęć, na zakończenie którego wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i słodkie ciężkowickie pierniki. Pierwsze zajęcia w części warsztatów rekonstrukcyjnych pozwoliły na zapoznanie się uczestników z historią Ciężkowic i regionu. Dzieci i młodzież obejrzeli prezentację przedstawiającą dzieje miejscowości oraz jak wyglądały dawnie Ciężkowice. Prowadzący warsztaty rekonstrukcyjne pokazali uczestnikom techniki rekonstrukcyjne oraz stroje i broń różnych okresów historycznych. Młodzi ludzie zapoznali się z zasadami konstruowania oraz korzystania z łuku. Co jakiś czas, na zajęciach odbywały się mini turnieje łucznicze. W trakcie warsztatów z dostarczonych materiałów powstały pięknie przyozdobione miecze, halabardy, itp. Podczas zajęć uczestnicy poznali także metody wyrobu dawnej biżuterii oraz materiały z jakich dawne ozdoby powstawały. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy przygotowali dla siebie i najbliższych swoje wersje dawnych ozdób biżuteryjnych.
W trakcie warsztatów kulinarnych pn. „Smaczne – bo tradycyjne i nasze", dzieci i młodzież zapoznali się z tradycyjną kuchnią regionu. Młodzi adepci sztuki kulinarnej wypiekali smaczne ciasta i ciasteczka, powstawały ciasta z owocami i kruszonką, biszkopty z kremem, kruche ciasteczka, rogaliki z marmoladą oraz wiele innych słodkich wypieków. Dzieci i młodzież korzystali przy tym z tradycyjnych receptur i rad doświadczonych prowadzących, a także pomocnych informacji od członkiń lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich. Oprócz słodkich smakołyków, na zajęciach dzieci przygotowywały także pyszne i pożywne naleśniki czy kompoty z sezonowych owoców. Dzieci chętnie dzieliły się własnoręcznie przygotowanymi potrawami ze swoimi najbliższymi.
W sierpniu odbyły się dwa wyjazdy edukacyjno – integracyjne. Podczas pierwszego wyjazdu dzieci biorące udział w projekcie zwiedziły najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Sandomierza. Poznały historię powstania miasta oraz jego dzieje, odwiedziły największe atrakcje Sandomierza oraz usłyszały wiele interesujących historii o jego losach. Wyjazd stanowił też okazje do spotkania z  prawdziwym sandomierskim rycerzem, który w zabawny sposób zapoznał wszystkich z pojęciem rycerskości oraz umożliwił uczestnikom przymierzenie pięknych dworskich i rycerskich strojów. Po krótkiej przerwie, uczestnicy wzmocnieni pożywnym i smacznym obiadem, udali się do Ujazdu, gdzie wraz z przewodnikami zwiedzili ruiny imponującego zamku Krzyżtopór. Na koniec wycieczki, odbyły się jeszcze warsztaty rekonstrukcyjno - historyczne, a na nich lekcja strzelania z łuku.
Pod koniec sierpnia uczestnicy projektu odwiedzili tajemniczy Zamek Książ na Dolnym Śląsku. Zwiedzając tę piękną budowle młodzi ludzie poznali historię nie tylko samego zamku, ale również najbliższych okolic, wraz z przewodnikiem przemierzyli zamkowe mury, a także tunel z okresu II Wojny Światowej, który został wykuty na głębokości aż 15 m pod zamkiem. Po zasłużonym posiłku w pobliskiej restauracji, uczestnicy udali się do wałbrzyskiej palmiarni, gdzie mogli podziwiać ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Na zakończenie wycieczki młodzi ludzie spotkali się z sympatycznym rycerzem, który przeniósł ich w świat średniowiecznych zabaw i gier. Były więc dawne zręcznościowe zabawy, noszenie księżniczek na tronie, nauka dawnych wyliczanek i odgadywanie zagadek wymyślonych przez przodków. 
W listopadzie czeka na wszystkich uczestników projektu i ich rodziny jeszcze jedno wspólne przedsięwzięcie. 90 uczestników projektu wraz z rodzinami oraz przedstawicielami lokalnego samorządu, organizacji pozarządowych i mieszkańcami, weźmie udział w obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to odpowiednia okazja aby podsumować projekt i podzielić się między sobą swoimi odczuciami i spostrzeżeniami.

"Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela " – to projekt realizowany przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Projekt realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1 Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych.

   

« schowaj
Promocja i rozwój klastra energii ZPT poprzez stworzenie modelu energetyki rozproszonej
Promocja i rozwój klastra energii ZPT poprzez stworzenie modelu energetyki rozproszonej
Stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa lider projektu: Promocja i rozwój klastra energii ZPT poprzez stworzenie modelu energetyki rozproszonej ma zaszczyt zaprosić do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym tematu zarządzania odnawialnymi źródłami energii, które odbędzie się 21 września 2018 r. o godz. 15:30 w sali konferencyjnej Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach
więcej »

 

 

« schowaj
JESTEŚ OSOBĄ BEZ ZATRUDNIENIA W WIEKU 30 LAT I WIĘCEJ ?
JESTEŚ OSOBĄ BEZ ZATRUDNIENIA W WIEKU 30 LAT I WIĘCEJ ?
Zwiększ swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe! Weź udział w projekcie „Proaktywni na plus”
więcej »

 W Tarnowie rusza  pierwszy nabór do projektu „Proaktywni na Plus”, stanowiącego wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia, na regionalnym rynku pracy.

Fundacja Rozwoju Kompetencji i Przedsiębiorczości PROKATYWNI rozpoczęła rekrutację uczestników spośród mieszkańców Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego. Spotkania rekrutacyjne będą się odbywać w Tarnowie. Udział w projekcie „Proaktywni na plus” jest całkowicie BEZPŁATNY.
Celem głównym projektu  jest zwiększenie poziomu zatrudnienia wśród osób w wieku 30 lat i więcej, pozostających bez pracy.  Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać  z:
• Płatnych staży z możliwością zatrudnienia
• Szkoleń pozwalających na uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji
• Warsztatów Aktywnego Poszukiwania Pracy i Pozytywnego Wizerunku
• Wsparcia ze strony osobistego opiekuna i innych specjalistów
• Indywidualnego doradztwa zawodowego
Zgłoszenia do udziału w projekcie są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej fundacjaproaktywni.pl/proaktywninaplus .
Projekt „Proaktywni na plus”  jest realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz  aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Dlaczego warto iść na staż?
 
Udział w projekcie stanowi szansę na rozwój kariery zawodowej, zdobycie nowych kwalifikacji
i podjęcie wymarzonej pracy. Większość firm rekrutujących stażystów, stwarza im możliwość zatrudnienia po zakończeniu stażu.
Osoby, które zakwalifikują się do projektu, najpierw wezmą udział w bezpłatnych warsztatach, a także zostaną objęte indywidualnym doradztwem zawodowym i  wsparciem ze strony osobistego opiekuna, psychologa oraz pośrednika pracy. Następnie zostaną skierowane na staż zawodowy w jednej z firm uczestniczących w programie. W trakcie tego stażu mają też prawo do odbycia szkolenia poszerzającego ich umiejętności zawodowe, zgodnie z ich profilem zawodowym. Organizatorzy akcji gwarantują zwrot kosztów przejazdu na szkolenia i do pracy.
Staże są całkowicie bezpłatne dla pracodawców.
Wynagrodzenie stażysty jest w całości finansowane ze środków projektu. Dodatkowo w ramach projektu pokrywane są koszty badań lekarskich oraz ubezpieczenia. Do obowiązków pracodawcy należy jedynie zorganizowanie stanowiska do odbycia stażu, określenie zakresu obowiązków stażysty oraz przygotowanie oceny lub opinii po zakończeniu stażu.
 
Rekrutacja prowadzona jest w dniach 27.08.2018 r. – 07.09.2018 r. 
Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmowane są na stronie www.fundacjaproaktywni.pl/proaktywninaplus. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 14 300 04 51; 530 593 998; 579 517 630, e-mail: proaktywninaplus@fundacjaproaktywni.pl, oraz w Lokalnej Pracowni Aktywności: ul. Krakowska 11 a, 33-100 Tarnów.
« schowaj
Kalendarz wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
Najbliższe wydarzenia

Kontakt
Facebook
Zarządzanie kryzysowe
Wybory Samorządowe 2018
Zrównoważony rozwój..
Nieruchomości - ogłoszenia

 

Rewitalizacja
Śmieci
Pogórzański Jarmark
Muzeum przyrodnicze
Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto
Zostrań odkrywcą
Encyklopedia Ciężkowic
Obywatel_gov_pl
WKU Tarnów
Kącik  Przedsiębiorcy
FIO
Fundacja Społeczna PROGRES
WFOŚ
Powietrze Ciężkowice
Sportowy turniej
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.