język Polski
Cieżkowice

 

 

obrazek
Ostrzeżenie meteorologiczne - intensywne opady deszczu
Ostrzeżenie meteorologiczne - intensywne opady deszczu
więcej »

 

W związku z poprawą sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej oraz obniżeniem się stanów wód poniżej stanów ostrzegawczych w dorzeczach rzeki Biała Tarnowska (stany wód w rzekach i potokach nie stwarzają zagrożenia dla życia i mienia ludności) od  godz. 7.00 w dniu 22 września 2017 r. odwołuję  się stan pogotowia przeciwpowodziowego oraz alarm przeciwpowodziowy

Zarządzenie Burmistrza Gminy Ciężkowice w sprawie odwołania  stanu pogotowia przeciwpowodziowego [pobierz]

Zarządzenie Burmistrza Gminy Ciężkowice w sprawie odwołania  alarmu przeciwpowodziowego [pobierz]

 

______________________________________________________________________________


W związku z trudną sytuacją metrologiczną i hydrologiczną występującą na całym terenie Gminy Ciężkowice o godzinie 15:30 zostało podjęte zarządzenie Burmistrza Gminy Ciężkowice w sprawie wprowadzenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Gminy Ciężkowice do odwołania.
 
Treść Zarządzenia  [pobierz]


O godzinie 16:30 zostało podjęte zarządzenie Burmistrza Gminy Ciężkowice w sprawie wprowadzenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie Gminy Ciężkowice.  [pobierz]

 

Skutki zdarzenia:

Zamknięta droga na Tursko oraz ulice Nadbrzeżna i Kolejowa. 

« schowaj
Głosowanie ws. Budżetu Obywatelskiego
Głosowanie ws. Budżetu Obywatelskiego
Trwa II edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Już od 25 września Małopolanie, którzy ukończyli 16 rok życia będą mogli wybrać spośród zgłoszonych zadań najlepsze, ich zdaniem, pomysły. Zwycięskie projekty zrealizuje Województwo Małopolskie. Głosowanie potrwa do 13 października.
więcej »

Z terenu gminy Ciężkowice do Budżetu Obywatelskiego przystąpiła wieś Zborowice, na którą można oddawać głos.

Głosować można na trzy sposoby. Aby wybrać faworyta w swoim subregionie mieszkańcy mogą zagłosować przez internet na stronie www.bo.malopolska.pl, wrzucić kartę do urny w jednym z 15 punktów zlokalizowanych na terenie całej Małopolski lub przesłać swój głos listownie na adres Urzędu Marszałkowskiego. W tej edycji każdy mieszkaniec dysponuje jednym głosem i może go oddać na dowolne zadanie zgłoszone w jego subregionie. Wykaz zadań, punktów do głosowania oraz karta do głosowania dostępne są na stronie www.bo.malopolska.pl.

W przypadku szczegółowych pytań do Państwa dyspozycji pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie budżetu obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 904, (12) 61 60 531, e-mailowy: bo@umwm.pl.

Szczegółowe informacje na temat projektu można także znaleźć na stronie internetowej www.bo.malopolska.pl.

« schowaj
Pamiętna noc wrześniowa
Pamiętna noc wrześniowa
15 września 1944 roku żołnierze IV Kompani "Ewa", I Batalionu "Barbara" 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej przeprowadzili nocny atak na niemiecki pociąg z bronią pancerną. W wyniku tej akcji zginęło czterech partyzantów. Były także ofiary wśród ludności cywilnej. Niemcy w odwecie zabili czterech mieszkańców przysiółka Zborowice-Zawodzie. Pamięć o tamtym wydarzeniu jest wciąż niezmiennie żywa. Świadczy o tym liczny udział okolicznych mieszkańców w corocznych obchodach rocznicy tamtej tragicznej nocy.
więcej »

W bezpośredniej akcji na niemiecki pociąg śmierć ponieśli następujący Partyzanci: Kapral LISTEK - Kazimierz Steczyszyn. Kapral MUŁ - Wojciech Musiał, Strzelec Wrona  - Stanisław Kłósek, Strzelec Bajtuś  -  Władysław Trytek.

Niemcy w odwecie zaczęli mordować mieszkańców pobliskiego Zawodzia. Zginęło wówczas czterech mieszkańców tego przysiółka Zborowic. Byli to: Tadeusz Dziubanik, Józef Kachniarz, Andrzej Olchawa, Jan Stolarski. Ofiar było by dużo więcej gdyby nie bohaterska postawa ówczesnego proboszcza Parafii Zaborowice Ks. Jana Kozioła. Jego bezpośrednie mediacje z Niemcami przerwały dalsze zabijanie.

Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: "W dziejach naszego narodu, ostatnia wojna światowa, stanowi niebywały okres męstwa i ofiarności polskiego żołnierza. To również czas poświęceń ludności cywilnej, tragedii wielu rodzin, matek i ojców, synów i córek, dla których wojna miała różne oblicza……" Żyło się w ciągłym strachu. Opanowane przez Niemców urzędy i szkoły, liczne łapanki, aresztowania, zsyłki do obozów czy na przymusowe roboty do Niemiec, obowiązek dostarczania kontyngentów - to obraz czasów niemieckiej okupacji". 

Piękny montaż słowno-muzyczny przygotowali wraz z młodzieżą nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Kantego w Zborowicach. Wartę Honorową przy pomniku wystawiła Komenda Miejska Policji w Tarnowie. Mszę świętą polową koncelebrowali: Ks Proboszcz Andrzej Berdzik oraz Ks Bogdan Trzópek z Parafii pod wezwaniem Św Marii Magdaleny w Zborowicach.

Wśród przybyłych zaproszonych gości byli: wicestarosta Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, Radni Powiatu Tarnowskiego -Stanisław Kuropatwa i Michał Koralik, Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Szczerba, członkowie Rad Sołeckich ze Zborowic i Pławnej, Komendant Komisariatu Policji w Ciężkowicach aspirant  sztabowy Łukasz Czeluśniak, przedstawiciele związków kombatantów, stowarzyszeń i związków zaproszonych na uroczystość, poczty sztandarowe, delegacje urzędów i zakładów pracy, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież  szkół z terenu Gminy Ciężkowice .

Strażacka Orkiestra Dęta im. Jana Muchy z Ciężkowic jak co roku uświetniła  uroczystość swoim występem.
Na zakończenie uroczystości złożone zostały pod pomnikiem wiązanki okolicznościowe.
 

« schowaj
Dom Kultury+
Dom Kultury+
Od sierpnia br. w Gminie Ciężkowice ruszył projekt „Skrzynia pełna talentów” w ramach programu “Dom Kultury+” Narodowego Centrum Kultury, realizowany przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.
więcej »

W miejscowości Tursko w projekcie po nazwą "Siedem świetlicowych, świetnych spotkań z muzyką" odbywają się warsztaty artystyczne. Uczniowie szkoły muzycznej oraz inne dzieci uzdolnione muzycznie mają za zadanie przygotować cykl występów, które zaprezentują m.in. przy okazji zainicjowania działalności Wiejskiego Domu Kultury w Tursku. W finale projektu grupa dzieci zaangażowana w przygotowanie występów weźmie udział w warsztatach wyjazdowych w Muzeum Etnograficznym i Regionalnym w Tarnowie.
   
W Ciężkowicach pod nazwą projektu "Artystyczne lato - spotkanie dwóch teatrów" zorganizowano warsztaty teatralne dla grupy 15 osób, w tym warsztaty z rytmiki, tańca i makijażu teatralnego. Projekt powstał w Grupie Teatralnej Synapsy. Na zakończenie, uczestnicy projektu będą przekazywać swoje umiejętności, nabyte na warsztatach, przybyłym osobom i grupie teatralnej seniorów oraz przedstawią improwizowane przedstawienie.

W Kipsznej projekt o nazwie "Pokoleniami dla pokoleń" polega na uzupełnieniu istniejących ksiąg pamiątkowych miejscowości współczesnymi wydarzeniami i faktami z życia wsi – nieuzupełnianych od paru lat. Na zakończenie projektu zaprezentowana zostanie księga pamiątkowa oraz zostanie zorganizowana wystawa fotograficzna, przedstawiająca współczesne i historyczne zdjęcia miejscowości.

   

 

« schowaj
"Akcja pod Pławną"
"Akcja pod Pławną"
Burmistrz Gminy Ciężkowice, Parafia pw. Św. Marii Magdaleny w Zborowicach oraz Zespół Szkół Publicznych im. Jana Kantego w Zborowicach zapraszają na Uroczystość Patriotyczno-Religijną poświęconą pamięci poległych żołnierzy i mieszkańców Zawodzia, Którzy zginęli podczas „Akcji pod Pławną”
więcej »

17 września 2017 r., godz. 10.00
Pomnik Pamięci – Zborowice-ZawodzieProgram Obchodów 73. rocznicy „Akcji pod Pławną”:
- Odśpiewanie hymnu państwowego
- Program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli ZSP w Zborowicach
- Uroczysta Msza Święta w intencji uczestników „Akcji pod Pławną”
- Wystąpienia okolicznościowe
- Apel poległych
- Złożenie wieńców i wiązanek okolicznościowych
Oprawa muzyczna – Orkiestra Dęta im. Jana Muchy w Ciężkowicach.

« schowaj
Podsumowanie projektu Krok po kroku - na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku
Podsumowanie projektu Krok po kroku - na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku
więcej »

W sobotę, 09 września 2017 r. w ciężkowickim Ratuszu odbyło się spotkanie integracyjno-promocyjne pn. „Młodzi - społeczeństwo – rodzina to jedna drużyna” w ramach projektu pn. „Krok po kroku na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku”. Na spotkaniu uczestnicy projektu wraz z rodzinami i przybyłymi mieszkańcami gminy podsumowali wszystkie wydarzenia i działania projektowe. Była to okazja aby uczestnicy zaprezentowali to czego nauczyli się podczas warsztatów i wyjazdów edukacyjnych oraz podzielili się z innymi zdobytymi doświadczeniami i umiejętnościami. Było więc stoisko ze smakołykami z regionu, zajęcia rękodzielnicze na których wszyscy uczestnicy mogli stworzyć coś ciekawego. Można było zagrać  w gry językowe i wspólnie z uczestnikami warsztatów z języka angielskiego podszkolić swoje umiejętności językowe. Spotkanie na którym nie brakowało także zabaw i gier, było okazją do integracji i wzajemnego poznania się. Animatorzy zabaw przygotowali dla dzieci wiele atrakcji, były zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, skręcanie balonów oraz zabawy z gadżetami cyrkowymi. Sobotnie spotkanie było także okazją, aby ogłosić wyniki głosowania na najlepszy pomysł na firmę „Małych przedsiębiorców” i wręczyć nagrody oraz dyplomy za udział w konkursie. W ramach warsztatów przedsiębiorczości realizowanych w projekcie powstały pomysły na lokalny biznes. Dzieci i młodzież z gminy Ciężkowice przy kreowaniu swoich pomysłów uwzględniły nie tylko potrzeby lokalnego rynku, ale przede wszystkim swoje zainteresowania i pasje. Głosować można było na facebook’owym profilu Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice do 08.09.2017 roku. Twórcy zwycięskiego biznesu, tj „Grupa Komputerowa” otrzymali nagrody, a pozostali „mali przedsiębiorcy” upominki za udział. 
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy, aby przypominały im o owocnie spędzonym czasie i zdobytych umiejętnościach. Uczestnicy spotkania integracyjno-promocyjnego mieli również okazję obejrzeć film pt. „Skamieniałe Serce”, w którym udział wzięło część uczestników zajęć multimedialnych. Dzięki temu, że film powstawał równolegle z odbywającymi się warsztatami multimedialnymi, ich uczestnicy mieli okazje podejrzeć pracę na planie i dowiedzieć się jak powstaje taka produkcja. Spotkanie podsumowujące było także okazją aby przypomnieć sobie najciekawsze momenty realizacji projektu oraz podzielić się swoimi wrażaniami. Dzieci i młodzież chętnie wspominali ciekawe wyjazdy edukacyjne, wycieczkę do kopalni złota w Złotym Stoku  oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 
Uczestnicy wyjazdu do Złotego Stoku zwiedzili starą kopalnię złota a następnie aktywnie i bezpośrednio poszukiwali złota i drogich kamieni wg starych rozwiązań technicznych. W osadzie średniowiecznej wypłukiwali złoto oraz mieli okazję obsługiwać większość z prezentowanych maszyn i urządzeń, które były swoistym parkiem maszynowym ówczesnych osad górniczych. Dla rozrywki przeszli przez średniowieczny labirynt strachu oraz odwiedzili chatę kata. Po smacznym obiedzie i chwili odpoczynku przeszli się uroczymi ulicami starego miasta Złotego Stoku. Druga wycieczka w ramach realizowanego projektu zawiodła uczestników do Warszawy. Celem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik. Pierwszym punktem programu była wizyta w Planetarium. Wędrówka w przestrzeni kosmicznej na długo pozostanie w pamięci większości dzieci i młodzieży. Drugim punktem było zwiedzanie pawilonów w których prezentowane były odkrycia naukowe, doświadczenia fizyczne i chemiczne oraz stanowiska do samodzielnej obsługi przedmiotów i urządzeń. Okazało się, że jest to miejsce dla małych i dużych odkrywców ciekawych świata, swojej wiedzy i chęci nauki czegoś nowego. Dobrze przygotowane wystawy gdzie wszystkiego można było dotknąć, pokręcić i pobawić się, cieszyły się niezwykłym powodzeniem wśród uczestników wyjazdu. Po kilkugodzinnych atrakcjach naukowych przyszedł czas na obiad oraz krótki spacer w kierunku Placu Zamkowego i pamiątkowe zdjęcie pod Kolumną Zygmunta.

Warto w tym miejscu przypomnieć na czym polegał cały projekt. „Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku” to bogata oferta działań warsztatowych i wyjazdów edukacyjnych skierowana do setki dzieci i młodzieży z terenu Gminy Ciężkowice realizowana w czasie minionych wakacji. Projekt realizowany był przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, z Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, Priorytet 2 Aktywne Społeczeństwo, Kierunek działania 5 Wspieranie aktywnych form integracji społecznej. 

 

   

« schowaj
Zebranie Wiejskie w Ciężkowicach
Zebranie Wiejskie w Ciężkowicach
więcej »

 

 

 

 

 

 

 

 

Sołtys Ciężkowic
zaprasza na zebranie mieszkańców
24 września 2017r (niedziela) o godz. 10:15
w urzędzie gminy Ciężkowice

 

Tematyka zebrania:
1.    Podział budżetu sołectwa na rok 2018
2.    Informacje ogóle
3.    Pytania i wolne wnioski

 

Sołtys miasta Ciężkowice
Mieczysław Kapałka

« schowaj
Strefa Przedsiębiorcy DESK
Strefa Przedsiębiorcy DESK
Fundacja Regionalnego Rozwoju Edukacji informuje, że od stycznia 2017 roku prowadzi Strefę Przedsiębiorcy DESK W Tarnowie. Jest ona bezpłatną przestrzenią biurową w Tarnowie, dostępną dla wszystkich firm, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 20.00.
więcej »

Więcej informacji na stronie

 http://www.desktarnow.pl

« schowaj
Kalendarz wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
Najbliższe wydarzenia

Kontakt
Facebook
Zarządzanie kryzysowe
Rewitalizacja
Śmieci
Nieruchomości - ogłoszenia
Pogórzański Jarmark
Muzeum przyrodnicze
Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto
Zostrań odkrywcą
Encyklopedia Ciężkowic
Obywatel_gov_pl
WKU Tarnów
Kącik  Przedsiębiorcy
Powietrze
FIO
Fundacja Społeczna PROGRES
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.