100-lecie niepodległości

 

 

11 Listopada
UWAGA - Ćwiczenia Renegade!
UWAGA - Ćwiczenia Renegade!
ĆWICZENIE RENEGADE - informujemy, że w dniach 14 - 15 listopada 2018 r., odbędzie się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. W ramach ćwiczenia nadany zostanie sygnał alarmowy (sygnał akustyczny emitowany przez syreny alarmowe) dotyczący zagrożenia z powietrza.
więcej »

Apelujemy do mieszkańców o nietraktowanie nadawanych sygnałów jako rzeczywistego zagrożenia.

« schowaj
LGD: Informacja o naborze na stanowisko Dyrektora Biura LGD Dunajec-Biała
LGD: Informacja o naborze na stanowisko Dyrektora Biura LGD Dunajec-Biała
Ogłoszenie o naborze pracownika na stanowisko Dyrektor Biura LGD Dunajec-Biała. Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z dopiskiem „Dotyczy naboru na stanowisko Dyrektor Biura LGD” w terminie od 31.10.2018 r. do 14.11.2018 r. tj. środa do godz. 15:45 osobiście w biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała, ul. Browarki 7, 32-840 Zakliczyn. Szczegółowa treść ogłoszenia znajduje się w poniższym załączniku.
więcej »

Treść ogłoszenia [TUTAJ]

Treść oświadczenia RODO [TUTAJ]

« schowaj
Jak por. Ulatowski miasto Ciężkowice do Polski przyłączył - FINAŁ
Jak por. Ulatowski miasto Ciężkowice do Polski przyłączył - FINAŁ
więcej »

Oczom publiczności przybyłej 11 listopada o godz.13.30 na rynek w Ciężkowicach ukazała się między innymi ogromna flaga w kolorze czarnym i żółtym (flaga rodowa Habsburgów) na Ratuszu co miało w sposób symboliczny zasygnalizować umowne cofnięcie się o sto lat aby możliwe było opowiedzenie niezwykłej i nawet romantycznej historii, która wydarzyła się w Ciężkowicach właśnie owe sto lat temu.
Otóż właśnie 31 października 1918 roku do Ciężkowic przyjechał z Krakowa były oficer Legionów - porucznik Leon Franciszek Ulatowski. Chciał on osobiście powiadomić ówczesnego Burmistrza Jana Mordawskiego o ostatecznym upadku Monarchii Austro -Węgierskiej i konieczności organizowania na tym terenie zrębów państwowości polskiej. Pytanie nasuwa się dlaczego młodemu oficerowi chciało się jechać do małego miasteczka z tą wiadomością. Otóż tutaj mieszkali jego rodzice i tutaj był jego dom rodzinny. Jego przyjazd uruchomił cały szereg wydarzeń, które w zaledwie kilka dni zmieniły życie mieszkańców Ciężkowic. 
Aby kilkanaście zdań zapisanych w kronice miasta zamienić na scenariusz i wystawić w formie widowiska plenerowego na ciężkowickim rynku musiała powstać spora bo ponad pięćdziesięcioosobowa grupa złożona z aktorów Teatru Seniorów, Młodzieżowej Grupy Synapsy, druhów Strażaków OSP z jednostki w Ciężkowicach, Orkiestry Dętej im. Jana Muchy i księdza Marka z miejscowej Parafii. Ksiądz Marek stanął przed nie lada wyzwaniem bowiem przyszło mu odtworzyć postać ówczesnego proboszcza Parafii w Ciężkowicach ks Jacka Michalika. 
Sporym ułatwieniem podczas realizacji przedstawienia okazało się dofinansowanie tego projektu z Narodowego Centrum Kultury w programie "Kultura interwencje 2018" o co skutecznie zabiegało Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. 
Luźne pomysły na fabułę widowiska, które powstały podczas wspólnych spotkań grupy aktorskiej opracował w porozumieniu z zawodowym historykiem w formie scenariusza instruktor teatralny Centrum Kultury Bogdan Krok i on też podjął się pracy reżyserskiej nad przedstawieniem. Starania te zaowocowały wystawieniem właśnie 11 listopada na rynku w Ciężkowicach widowiska pt. "Jak porucznik Ulatowski Ciężkowice do Polski przyłączył". Ocenę poziomu spektaklu zostawmy kilkusetosobowej widowni, która obejrzała to przedstawienie osobiście. Co ciekawe w pewnym momencie publiczność przejęła w sposób spontaniczny rolę kilkunastu aktorów, którzy grali tamtych dawnych mieszkańców sprzed stu lat. Od tej chwili wszyscy zgodnie wznosili okrzyki radości i bili brawo tak jak to było zapisane w scenariuszu i nie tylko wtedy.
Niskie ukłony dla publiczności ! Duże brawa dla całej tak różnorodnej grupy wykonawców! 
Po zakończonym przedstawieniu wszyscy pomaszerowali pod skałę "Grunwald" aby oddać hołd wszystkim tym którzy walczyli na przestrzeni wieków o wolność Polski a następnie spotkali się w parku obok Muzeum Przyrodniczego na wspólnym świątecznym biesiadowaniu.
Projekt uzyskał akceptację i dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018".
Zapis przedstawienia zrealizował portal Pogórze24.pl. (B.K)

  
« schowaj
11 listopada w Gminie Ciężkowice
11 listopada w Gminie Ciężkowice
więcej »

Tegoroczne gminne obchody setnej rocznicy odzyskania wolności naszego Kraju w Gminie Ciężkowice zostały zorganizowane w dwóch etapach. Przed południem przedstawiciele samorządu gminnego z Burmistrzem Zbigniewem Jurkiewiczem na czele oraz delegacje szkół, zakładów pracy, organizacji kombatanckich, partii politycznych oraz organizacji społecznych złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego na ciężkowickim rynku. Ten wielki pianista, kompozytor i mąż stanu nieprzypadkowo darzony jest w naszym mieście i gminie tak ogromnym szacunkiem i poważaniem. Dla mieszkańców ciężkowickiej ziemi to także w pewnym okresie czasu sąsiad, który kupił posiadłość w pobliskiej Kąśnej Dolnej i inwestując w nią spore środki uczynił z niej piękne i nowoczesne na owe czasy miejsce. Dzisiaj to miejsce nadal żyje i jest wypełnione tym czym zajmował się przez całe życie Mistrz Paderewski - muzyką. 
Po zakończonych uroczystościach na rynku uczestnicy obchodów 100 lecia Niepodległości Polski przeszli w uroczystym pochodzie prowadzeni przez Orkiestrę Dętą im. Jana Muchy do kościoła parafialnego aby tam uczestniczyć we Mszy Świętej za Ojczyznę. 
(B.K)

 

 
« schowaj
Podsumowanie projektu 'Oryginalne regionalne! - Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela'
Podsumowanie projektu 'Oryginalne regionalne! - Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela'
więcej »

W niedzielę, 11 listopada 2018 r. na ciężkowickim rynku odbyło się spotkanie integracyjno-promocyjne pn. „Święto niepodległości to nasze święto!” w ramach projektu pn. „Oryginalne regionalne! - Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela”. Na spotkaniu uczestnicy projektu wraz z rodzinami i przybyłymi mieszkańcami gminy podsumowali wszystkie wydarzenia i działania projektowe. Była to okazja aby uczestnicy zaprezentowali to czego nauczyli się podczas warsztatów i wyjazdów edukacyjnych oraz podzielili się z innymi zdobytymi doświadczeniami i umiejętnościami. Młodzi ludzie aktywnie włączyli się w organizację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W spotkaniu tym wzięli udział nie tylko beneficjenci, ale także ich rodzice i rodzeństwo, organizacje pozarządowe, czy przedstawiciele samorządu. Obchody organizowane przez partnera projektu, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, stały się okazją nie tylko do wspólnego świętowania, ale również do podsumowania i przypomnienia sobie warsztatów i wyjazdów zorganizowanych w ramach projektu. Uczestnicy warsztatów kulinarnych pomogli przygotować stoisko ze smakołykami z regionu, na którym częstowali przybyłych na obchody, regionalnymi wypiekami, specjalnie na tę okazję przyozdobionymi w narodowe barwy. Przed częścią oficjalną obchodów, młodzi adepci sztuki kulinarnej, mieli okazję zaprezentować nowo nabyte umiejętności w czasie zdobienia wcześniej przygotowanych pierniczków. Zachęcali również do spróbowania swoich sił w zdobieniu rówieśników biorących udział w pozostałych warsztatach. Na zajęciach rękodzielniczych powstały biało-czerwone flagi i kotyliony, które uczestnicy z dumą rozdawali przybyłym na obchody mieszkańcom gminy. Uczestnicy warsztatów historycznych rozdawali natomiast zebranym mieszkańcom pamiątkową publikację dotyczącą historii Ciężkowic, do której materiały wytrwale zdobywali i gromadzili podczas trwania warsztatów historycznych. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy, aby przypominały im o owocnie spędzonym czasie i zdobytych umiejętnościach. Otrzymali również okolicznościowe koszulki, w których wzięli udział w marszu niepodległościowym. Spotkanie podsumowujące było okazją aby przypomnieć sobie najciekawsze momenty realizacji projektu oraz podzielić się swoimi wrażeniami. Dzieci i młodzież chętnie wspominali ciekawe wyjazdy edukacyjne, wycieczkę do Sandomierza oraz ruin zamku w Krzyżtoporze, czy do zamku Książ w Wałbrzychu. 
Warto w tym miejscu przypomnieć na czym polegał cały projekt. „Oryginalne regionalne! - Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela” to bogata oferta działań warsztatowych i wyjazdów edukacyjnych skierowana do dziewięćdziesięciu dzieci i młodzieży z terenu Gminy Ciężkowice realizowanych przede wszystkim w czasie minionych wakacji. Projekt realizowany był przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1 Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych

   

« schowaj
'O Polsce śpiewanie' - spotkanie w Domu Kultury w Jastrzębi
'O Polsce śpiewanie' - spotkanie w Domu Kultury w Jastrzębi
więcej »

 

 

 

 

 

Dom Kultury w Jastrzębi
zaprasza na spotkanie pn.
"O Polsce śpiewanie"
11 listopada 2018 r.
godz. 17:30
Dom Kultury w Jastrzębi

 

« schowaj
Informacja Firmy Kombud
Informacja Firmy Kombud
więcej »


 

 

 

 

Odpady, które mają być odebrane 12 listopada 2018r.

w miejscowościach Pławna i Kąśna Dolna

zostaną odebrane 13 listopada 2018r od godz. 7:00

 

 

« schowaj
Likwidacja Barszczu Sosnowskiego
Likwidacja Barszczu Sosnowskiego
Od dnia 26 kwietnia 2018r. do dnia 31 pazdziernika 2018r. na terenie miejscowości Jastrzębia oraz Bogoniowice realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Ciężkowice”.
więcej »

Więcej informacji na stronie: https://www.wfos.krakow.pl

 

 

« schowaj
Kalendarz wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
Najbliższe wydarzenia

Kontakt
Facebook
Zarządzanie kryzysowe
Wybory Samorządowe 2018
Zrównoważony rozwój..
Nieruchomości - ogłoszenia

 

Rewitalizacja
Śmieci
Pogórzański Jarmark
Muzeum przyrodnicze
Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto
Zostrań odkrywcą
Encyklopedia Ciężkowic
Obywatel_gov_pl
WKU Tarnów
Kącik  Przedsiębiorcy
FIO
Fundacja Społeczna PROGRES
WFOŚ
Powietrze Ciężkowice
Sportowy turniej
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.