Cieżkowice

Muzeum Etnograficzne „Grociarnia” w Jastrzębi

 

Muzeum zostało utworzone w 1977 roku w budynku Domu Kultury w Jastrzębi. Zbiory muzeum zawierają najrozmaitsze przedmioty związane z dawnym życiem mieszkańców Pogórza Ciężkowickiego. Zebrane zabytki obrazują dawne metody i narzędzia pracy, życie codzienne oraz zwyczaje mieszkańców regionu. Zgromadzone eksponaty można podzielić na kilka grup tematycznych, są to: narzędzia do obróbki lnu, narzędzia i wyroby kowalskie, narzędzia stolarskie, narzędzia pomiarowe i całe wyposażenie wiejskiego domu.

Najstarszym eksponatem jest bez wątpienia drużbak, odkryty w 1974 roku w Górnej Jastrzębi. Jest to wydrążona w pniu drzewa cembrowina studni. Wiek drzewa oceniany jest na około 400 lat, a samego eksponatu na około 200.

Od roku 2005  Muzeum Etnograficzne „Grociarnia” prezentuje swoje zbiory w nowych, specjalnie wybudowanych na ten cel pomieszczeniach wystawowych.

Godziny otwarcia: (zwiedzanie grupowe muzeum w po wcześniejszej konsultacji telefonicznej)
pon. wt. czw. i pt. 12:00 - 16:00

Cena biletu wstępu: 5 zł

Kontakt i rezerwacja:
Muzeum Etnograficzne „Grociarnia”: (014) 65 12 100
CKiPG: (014) 65 10 032 lub (014) 65 10 038


  

Kontakt
Facebook

Wybory 2021
NSP2021
Zarządzanie kryzysowe
Transmisja online z obrad Rady Miejskiej w Ciężkowicach
Koronawirus
Gospodarka odpadami
Konsultacje Społeczne
Nieruchomości - ogłoszenia
Muzeum przyrodnicze
Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto
Zostrań odkrywcą
Encyklopedia Ciężkowic
Obywatel_gov_pl
STUDIUM
WFOS KRAKÓW
Spacerki po Tarnowie, Zalipiu, Skamieniałym Mieście

 

Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.