Cieżkowice

Ratusz Miejski

Ratusz miejski usytuowany jest w centrum ciężkowickiego rynku. Frontem skierowany jest na wschód. Po stronie wschodniej ratusza, na płycie rynku stoi zwrócona w jego stronę kapliczka Św. Floriana, ufundowana przez ówczesnego właściciela dóbr w Kąśnej Dolnej – Ignacego Jana Paderewskiego. Obecny ratusz datowany jest na przełom XVIII/XIX wieku. Najprawdopodobniej został wzniesiony na pozostałościach poprzedniej budowli, która także pełniła rolę ratusza miejskiego. Przebudowany był gruntownie w 2 połowie XIX wieku i wtedy to otrzymał wygląd i kształt zbliżony do ratusza tuchowskiego (Tuchów, położony w odległości 15 km na północ, był wtedy dużym ośrodkiem miejskim oraz siedzibą władz powiatowych). Podobne budowle wzniesiono wtedy także w innych miastach, m.in.
w Zakliczynie.

Ratusz nie ma wyraźnych cech stylowych. Jest murowany z cegły, z użyciem kamienia, tynkowany. Zbudowany jest na planie prostokąta, z małym wewnętrznym dziedzińcem. Jest parterowy, częściowo podpiwniczony. Wnętrza każdej części rozplanowane są dwutraktowo,
z korytarzami w traktach. Budynek pokryty jest dachami dwuspadowymi, krytymi blachą. Nad wschodnią częścią ratusza w kalenicy dachu znajduje się drewniana wieżyczka, o ściankach szalowanych deskami. Wieżyczka nakryta jest daszkiem krytym blachą.
W ściance wschodniej znajduje się tarcza zegarowa.

Obecnie w Ratuszu mieści się miejska biblioteka publiczna, Centrum Informacji Turystycznej, a część piwnic zajmuje restauracja „Galicja”. Budynek został wpisany do rejestru zabytków 14 maja 1985 roku.

Kontakt
Facebook

Wybory 2021
NSP2021
Zarządzanie kryzysowe
Transmisja online z obrad Rady Miejskiej w Ciężkowicach
Koronawirus
Gospodarka odpadami
Konsultacje Społeczne
Nieruchomości - ogłoszenia
Muzeum przyrodnicze
Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto
Zostrań odkrywcą
Encyklopedia Ciężkowic
Obywatel_gov_pl
STUDIUM
WFOS KRAKÓW
Spacerki po Tarnowie, Zalipiu, Skamieniałym Mieście

 

Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.