Cieżkowice

Czystsze Powietrze

 Formy dotacji i refundacji inwestycji

Czytaj dalej... 

Oszczędzaj energię

Odpowiednio korzystając z technologii, ograniczasz emisję CO2 oraz pyłów i tym samym zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska.
Zmiana przyzwyczajeń związanych z użytkowaniem energii pozwoli Ci ograniczyć koszty jej zużycia nawet o 15%!
 

Czytaj dalej...

Spotkanie z "Czarownicą Niską Emisją"

Pod taką nazwą odbył się spektakl ekologiczny w Publicznym Przedszkolu w Ciężkowicach i Jastrzębi 7 marca 2019 r. Wydarzenie, na które zaproszeni zostali najmłodsi uczniowie oraz przedszkolaki, poświęcone było problemowi zanieczyszczeń powietrza, z jakim wszyscy się mierzymy. 

Czytaj dalej...

 
Program Czyste Powietrze
 
 Strona internetowa Programu Czyste powietrze - https://www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/ 

Czytaj dalej...

 

Oczyszczacze powietrza już w przedszkolach

W ramach akcji podjętej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego 1800 oczyszczaczy powietrza trafi  do małopolskich przedszkoli. Właśnie trwa rozsyłanie urządzeń  do placówek, które zgłosiły chęć do udziału w projekcie..

Czytaj dalej...

 Program Czyste Powietrze

Poprawa efektywności energetycznej i zmniejszanie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Czytaj dalej...

 Skąd się bierze smog

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. Szacuje się, że w kraju użytkowanych jest ok. 3 milionów takich "kopciuchów". 

Czytaj dalej...

 

 Antysmogowe ABC

1 lipca 2017 roku w Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa dla całego regionu. Oznacza to, że do jej przepisów będą musieli dostosować się wszyscy mieszkańcy województwa małopolskiego. Dotyczy to również osób mieszkających w Krakowie – uchwała antysmogowa dla tego miasta zacznie co prawda obowiązywać dopiero od 1 września 2019 roku, ale w tej chwili samorząd województwa pracuje nad tzw. tymczasową uchwałą antysmogową dla Krakowa. Właśnie trwają konsultacje społeczne przepisów, które mają obowiązywać od 1 lipca 2017 roku do momentu wejścia w życie pierwszej uchwały antysmogowej dla Krakowa (czyli 1 września 2019 roku). Co w praktyce oznaczają wprowadzane przepisy? Sprawdź, co się zmieni.

Czytaj dalej...

 

 Ustawa antysmogowa 
 
 
Od 1 lipca 2017 roku nie będzie możliwa w Małopolsce eksploatacja nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu.
Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub kominka albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu.
Dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania – sieci ciepłowniczych, gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła – uchwała nie wprowadzi żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń. Gdyby chcieli jednak zrezygnować z obecnego ogrzewania na rzecz węgla lub drewna, będą zobowiązani od razu zainstalować nowoczesny kocioł spełniający wymagania ekoprojektu określone w unijnych rozporządzeniach.

 
 Rozpalanie pieca "z góry" 
 
 
Rozpalanie od góry jest najczystszą i najefektywniejszą alternatywą dla tradycyjnego sposobu palenia w domowych kotłach. Pozwala nam znacząco poprawić ekonomię pracy pieca jak również zdecydowanie zmniejszyć ilość spalanego opału, redukując jednocześnie ilość niebezpiecznych związków wydobywających się z komina.
Jak działa rozpalanie od góry? Jak sama nazwa wskazuje,  to przeniesienie warstwy żaru z dołu na górę paleniska. Budowa kotła nie zmienia się, powietrze nadal płynie spod rusztu ku górze. Jednak żar pomału schodzi ku dołowi, a dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału musi przejść przez żar, gdzie ulega dopaleniu. Pozwala to na zmniejszenie ilości dymów, a jednocześnie na wyeliminowanie wyciągu paliwa i pyłów przez komin. 
 
 
 
Oczyszczacze powietrza już w szkołach
 
 W ramach akcji podjętej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego 1800 oczyszczaczy powietrza trafi  do małopolskich przedszkoli. Właśnie trwa rozsyłanie urządzeń  do placówek, które zgłosiły chęć do udziału w projekcie. 
W gminie Ciężkowice placówkami, które już mogą cieszyć się z prezentów są przedszkola w Ciężkowicach, Jastrzębi i Zborowicach. Istotny podkreślenia jest fakt, że ani przedszkola , ani gmina nie poniosła z tego tytułu żadnych kosztów. Wystarczyło jedynie zadeklarowanie udziału w projekcie. To zadanie leżało po stronie gmin. Natomiast same obdarowane placówki mają obowiązek przeprowadzić w najbliższym czasie akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, która będzie dotyczyć zanieczyszczenia i ochrony powietrza. 
 
 
 

autor. Przemysław Kapałka

Linki:

Spis rolny 2020

Kontakt
Facebook
Zarządzanie kryzysowe
Transmisja online z obrad Rady Miejskiej w Ciężkowicach
Gospodarka odpadami
Powszechny spis rolny 2020
Nieruchomości - ogłoszenia
Muzeum przyrodnicze
Wokół Rezerwatu Skamieniałe Miasto
Zostrań odkrywcą
Encyklopedia Ciężkowic
Obywatel_gov_pl
STUDIUM

 

WFOS KRAKÓW
Spacerki po Tarnowie, Zalipiu, Skamieniałym Mieście

Centrum Usług Wspólnych
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.