Cieżkowice

Pierwsze dni warsztatowe za nami

14.08.2020


Ostatnie dwa tygodnie to czas intensywnych zajęć rękodzielniczych realizowanych w ramach projektu Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach pt. „Wielu ludzi, jedna historia” czyli młode pokolenie na tropie przodków. Jesteśmy już na finiszu naszych spotkań, ale to jeszcze nie koniec atrakcji. W opracowaniu jest właśnie gra terenowa a także debata oksfordzka i z utęsknieniem wypatrujemy wspólnego spotkania podsumowującego – mamy nadzieję, że uda się je zorganizować, a wirusy nie pokrzyżują naszych planów.

Ze względów bezpieczeństwa i komfortu pracy, młodzi uczestnicy warsztatów pszczelarskich, koronczarskich, garncarskich i tradycyjnego wypieku chleba zostali podzieleni na osiem dziesięcioosobowych grup. Zajęcia prowadzone były w pomieszczeniach Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach oraz Stowarzyszenia „Cieszko”, w których gospodarze zapewnili nam środki dezynfekcyjne a także dbali o czystość i właściwe przygotowanie sal warsztatowych. Każde dziecko biorące udział w przedsięwzięciu otrzymało osobistą przyłbicę ochronną dla lepszego komfortu pracy i jednoczesnego bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Dzięki dotychczasowym zajęciom dzieci miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności na różnych płaszczyznach. Młodzi pasjonaci pszczelarstwa wysłuchali wykładu na temat budowy ula i życia pszczół, pracowali z woskiem i mieli okazję zetknąć się z różnymi wyrobami pszczelimi, takimi jak pieżga, węza pszczela, a przede wszystkim pyszny miód, a ciekawe czym zaskoczy nas jeszcze przyszły tydzień. Kolejna grupa kształciła się pod kątem wyrobu koronki klockowej. Uczestnicy bliżej zapoznawali się z tym nieco skomplikowanym fachem. Technika koronki klockowej polega na przeplataniu w grupach po cztery wielu nici, nawiniętych na klocki – rodzaj drewnianych szpulek. Dzięki temu tworzy się tzw. płócienko, przybierające w zależności od wzoru różne formy ornamentu. Zdradzimy, że udało się nam znaleźć kilka par zdolnych dłoni, bakcyl został złapany, życzymy zatem wytrwałości w nowej pasji, bo naprawdę warto. Na garncarstwie mali rzemieślnicy pracowali z różnymi masami plastycznymi – od masy solnej, plasteliny, modeliny po glinę, z którą praca sprawiała najwięcej frajdy. Wyrabiając przedmioty codziennego użytku, uczestnicy nie zapomnieli o ozdobach takich jak świeczniki, wisiorki i piękne kolczyki. Z kolei dwie grupy kuchcików z pomocą doświadczonych gospodyń piekły domowy chleb, pyszne drożdżówki z powidłem, ciasta i ciasteczka, pizzę a także naleśniki. Ach, jak tam pachniało! Niektórzy uczestnicy zafascynowani kulinariami skrzętnie zanotowali przepisy i postanowili powtórzyć przygotowanie tychże dań we własnych domach.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji!

  


„Wielu ludzi, jedna historia” czyli młode pokolenie na tropie przodków – to projekt realizowany przez Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach.

Projekt realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1.Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020nabór kandydata ekodoradca

Kontakt
Facebook
Wybory 2021
NSP2021
Zarządzanie kryzysowe
Transmisja online z obrad Rady Miejskiej w Ciężkowicach
Koronawirus
Gospodarka odpadami
Nieruchomości - ogłoszenia
Obywatel_gov_pl
WFOS KRAKÓW

 

Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.