Przejdź do stopki

Kontrole nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków w związku ze zmianą ustawy - prawo wodne

Kontrole nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków w związku ze zmianą ustawy - prawo wodne

Treść

 

Burmistrz Gminy Ciężkowice informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku „o zmianie ustawy – prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz.2625 ze zm.) oraz niektórych innych ustaw” wprowadzono zmiany do ustawy z 20 lipca 2017 r. prawo wodne, do ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz do ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W związku z tymi zmianami Urząd Gminy ma obowiązek przeprowadzić kontrolę nie rzadziej niż co 2 lata w każdym gospodarstwie, które nie jest podłączone do kanalizacji sanitarnej, pod rygorem kary administracyjnej od 10 000 do 50 000 zł.

W związku z powyższym upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy Ciężkowice rozpoczeli kontrole nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków.

 

Przedmiotem kontroli będzie:

  • Weryfikacja liczby osób zamieszkujących nieruchomość
  • Sposób zagospodarowania nieczystości ciekłych,
  • Dane techniczne zbiornika bezodpływowego (wielkość szamba, szczelność),
  • Częstotliwość opróżniania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków,
  • Posiadanie umowy/umów na wywóz ścieków przez właścicieli nieruchomości zbiorników bezodpływowych lub osadów ściekowych w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków,
  • Rachunki (Fv) potwierdzające realizację tych usług.

 

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.Dz.U. z 2022r., poz. 2519 ze zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych w związku z tym  Burmistrz Gminy Ciężkowice zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy Ciężkowic o wypełnienie stosownego oświadczenia o posiadanym zbiorniku bezodpływowym (szambo) lub przydomowej oczyszczalni ścieków (jeżeli nie została zgłoszona do Urzędu Gminy).

Wypełnione i podpisane oświadczenie należy dostarczyć do Urzędu Gminy Ciężkowice w terminie wskazanym w wezwaniu, które mieszkańcy otrzymują kolejno wg miejscowości: osobiście na dziennik podawczy Urzędu Gminy, za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres: Urząd Gminy Ciężkowice, ul. Tysiąclecia 19, 33-190 Ciężkowice, za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres:ug@ciezkowice.pl – opatrzoną kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem elektronicznej Platformy Administracji Publicznej ePUAP.

 

Wzór oświadczenia dostępny tutaj: OŚWIADCZENIE

 

Powyższe zmiany w prawie wynikają z konieczności dostosowania prawodawstwa polskiego do wymagań dyrektywy 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych – tzw. dyrektywa ściekowa. Nowelizacja wprowadza przede wszystkim mechanizmy mobilizujące i sankcyjne w zakresie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków ujętych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach reformy B3.1.„Wsparcie zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich”, zawartej w celu B3. „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczenie degradacji środowiska”.

Należy pamiętać o zawieraniu umów na wywóz ścieków bytowo-gospodarczych (osadów ściekowych) i systematyczne opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz oczyszczalni przydomowych. W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy również pamiętać o obowiązku  pozbywania się osadów ściekowych zgodnie z instrukcją  eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Powyższe działanie musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów  ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za ww. usługę. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność i ilość wywozu z danej nieruchomości.

Przypominamy, że umowy na wywóz nieczystości należy zawierać z uprawnionymi do tego rodzaju działalności podmiotami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, osadników i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Burmistrza Gminy Ciężkowice ( wykaz znajduje się tutaj).

Niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone lub wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne.

Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Szczegółowych informacji udziela Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Ciężkowice w pokoju nr 30 lub pod numerem telefonu 14 62 85 830.

Przykładowe rozliczenie wywozu ścieków:

Jeżeli gospodarstwo domowe zamieszkują 4 osoby i posiadają szczelny zbiornik bezodpływowy o pojemności 3 m3 to ilość produkowanych ścieków komunalnych wynosi 4 osoby x 2,4 m3 = 9,6 m3 (na miesiąc) w związku z powyższym podczas kontroli  należy okazać co najmniej 3 rachunki potwierdzające wywóz nieczystości w miesiącu (36 rocznie).

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r., w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody, przeciętne normy zużycia wody na jednego mieszkańca w gospodarstwach domowych wyposażonym w :Wodociąg, ubikacja, łazienka, lokalne źródło ciepłej wody (piecyk węglowy, gazowy - gaz z butli, elektryczny, bojler)  wynosi: 2,4-3,0 m3.

414165