Przejdź do stopki

Plecione u źródła - międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach

Treść

III Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach

Niezmiernie miło jest nam poinformować o dofinansowaniu jakie Centrum Kultury Gminy Ciężkowice otrzymało na organizację Festiwalu. Wniosek pn.: Plecione u źródła - międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach, zgłoszony do programu Kultura ludowa i tradycyjna, zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 czerwca 2023 r., uzyskał dotację w wysokości 50 000,00 zł.

Tegoroczny Finał Festiwalu zaplanowany jest na dzień 30.07.2023 r., a poprzedzony zostanie warsztatami plecionkarskimi, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Szczegóły oraz harmonogram wydarzeń przedstawimy już wkrótce na plakatach oraz w mediach społecznościowych.

Projekt pn.: Plecione u źródła - międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


WARSZTATY PLECIONKARSKIE - KURS

Organizacja dwóch edycji Międzynarodowego Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach, celem odtworzenia i upowszechnienia tradycji plecionkarskich w regionie Ciężkowic, przerosły nasze wcześniejsze oczekiwania. Wpis kosza wikowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wywołał duże zainteresowanie wśród mieszkańców regionu i spowodował wyraźne utożsamianie się z kulturą ludową i jej częścią, czego dotychczas nie można było zaobserwować.

Odnotowujemy coraz to większe zainteresowanie rzemiosłem, jakim jest wikliniarstwo, jednak zauważalnym jest zanik przekazu międzypokoleniowego, braku warsztatów i kursów dla mieszkańców tych młodszych i starszych, którzy odtworzą i podtrzymają tradycje tego rzemiosła. Dlatego, podczas tegorocznej edycji Festiwalu pragniemy zorganizować m.in. trzydniowe warsztaty plecionkarskie w dwóch kategoriach. Jedne z nich przeznaczone będą dla osób dorosłych, a drugie dla dzieci w wieku 9-14 lat. To przedsięwzięcie pozwoli na dotarcie do szerszego grona osób, które dotąd nie miały możliwości wzięcia udziału w licznych warsztatach, a które chcą rozpocząć swoją przygodę z materiałem, jakim jest wiklina, jak również osób, które miały już wcześniej do czynienia z tym rzemiosłem i z ogromnym zaangażowaniem promują i popularyzują lokalne tradycje, stając się liderami, co z czasem zaowocuje tym, iż sami staną się mentorami i nauczycielami tegoż fachu.

Wszystkich zainteresowanych, chcących zdobyć nowe umiejętności i wykazać się twórczymi możliwościami prosimy o zapisywanie się bezpośrednio w Centrum Kultury Gminy Ciężkowice (Rynek 1, 33-190 Ciężkowice) lub pod numerem telefonu 14 65 10 032.

Kurs odbędzie się na płycie Rynku w Ciężkowicach 28 lipca (tj. piątek) i rozpocznie się od godziny 9.00 (Harmonogram kolejnych spotkań zostanie ustalony z uczestnikami).

Zapewniamy wsparcie teoretyczne, narzędzia, surowiec plecionkarski i mnóstwo dobrej zabawy.

Ilość miejsc ograniczona.

Projekt pn.: Plecione u źródła - międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   


III Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach

Burmistrz Gminy Ciężkowice oraz Centrum Kultury Gminy Ciężkowice zapraszają na III Międzynarodowy Festiwal Wikliny
w Ciężkowicach, który odbędzie się w dniach 28.07.2023 r - 30.07.2023 r.

Szczegóły oraz harmonogram wydarzeń na plakacie.


RELACJA Z III MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU WIKLINY W CIĘŻKOWICACH

Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach ożywił i upowszechnił wiedzę o tradycjach polskiego plecionkarstwa, a także o jego współczesnym wymiarze i możliwościach wykorzystania w różnorodnych dziedzinach i formach. Bardzo duże zainteresowanie i wysoka frekwencja podczas ww. wydarzenia upoważniły nas do kontynuacji przyjętych założeń odtworzenia tego rzemiosła, podczas III Międzynarodowego Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach połączonego z XXI Pogórzańskim Jarmarkiem Artystów i Rękodzielników.

Rozpoczęliśmy od kilkudniowego kursu dla osób dorosłych oraz dzieci, poświęcony w dużej mierze tematyce kosza wikowego – lokalnego kosza wielofunkcyjnego do zbioru wielu płodów ziemi (od ziemniaków poprzez jarzyny, owoce, grzyby po drobne odpady i liście). Specyficzna forma kosza stanowi wyróżnik regionu, a także element budujący lokalną tożsamość plecionkarzy z gminy. Chęć przybliżenia tego elementu było wynikiem przeprowadzonych konsultacji społecznych, których efektem był wpis umiejętności dotyczących wyrobu lokalnego kosza na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, o czym już wielokrotnie informowaliśmy.

Podczas warsztatów plecionkarskich, w zależności od poziomu zaawansowania, uczestnicy poznali techniki tego rzemiosła, jak również jego historię w regionie. Ponadto, oprócz możliwości dotknięcia, wypróbowania warsztatu i samodzielnego wykonania prac, uczestnicy mieli okazję na bezpośredni kontakt i dyskusję z mistrzem plecionkarstwa. Organizacja warsztatów plecionkarskich w dwóch kategoriach, tj. dla dorosłych i dzieci, pozwoliła dotrzeć do szerszego grona osób, które dotąd nie miały możliwości wzięcia udziału w podobnych spotkaniach, a które chciały rozpocząć swoją przygodę z materiałem, jakim jest wiklina, jak również osób, które miały już wcześniej do czynienia z tym rzemiosłem i z ogromnym zaangażowaniem promują i popularyzują lokalne tradycje.

Finał wydarzenia odbył się na płycie Rynku, w przestrzeni pokazów, występów scenicznych oraz stoisk plecionkarzy, artystów i rzemieślników ginących zawodów, rękodzielników i twórców ludowych, którzy na żywo prowadzili warsztaty dla wszystkich chętnych. Swoje stoisko zaprezentowały również winnice, piekarnie i Koło Gospodyń Wiejskich z lokalnymi specjałami. Wszyscy obecni mogli również podziwiać muzealną kolekcję pięknych wyrobów z wikliny i włókien pochodzenia roślinnego z produkcji Spółdzielni Wikliniarskiej „Grunwald”, która funkcjonowała na terenie naszej gminy. Dodatkiem do tej kolekcji była wystawa fotograficzna posterowa przedstawiająca początki wikliniarstwa w Ciężkowicach. Całość wydarzenia uwieńczona została występami zespołów, kapel, grup śpiewaczych, solistów oraz gwiazdy wieczoru – zespołu SŁOWIANY. 

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

397606